Kedysi najznámejšie šmykom riadené nakladače u nás s označením UNC 60 (uvedené na trh v roku 1981) sa zrodili na výkresoch výskumno-vývojového oddelenia závodu ZŤS vo Zvolene. Ich výroba prebiehala v Krupine a Detve. Neskoršie modernizácie a aktuálne stroje sú už vyrábané výhradne v Krupine.
Minulosť
Ak načrieme trochu viac do histórie, mohli by sme povedať, že za ich vznikom bolo združenie vtedajších národných podnikov so vzájomnou úzkou spoluprácou. Pioniermi socialistického trustu bolo týchto „sedem statočných“: Turčianske strojárne (TEES) Martin, Strojárske a metalurgické závody (SMZ) Dubnica nad Váhom, Podpolianske strojárne (PPS), Detva, Československé vagónky Tatra Studénka, České lodenice Praha, Slovenské lodenice Komárno a Moravské železárny Olomouc.
Vznikli tak Závody ťažkého strojárstva známe pod skratkou ZŤS a založené v Martine 1. júla 1965. V Detve sa vyrábalo všetko možné, čo by sme mohli smelo zaradiť medzi tajomstvá východného bloku, ale v PPS Detva a Hriňová sa venovali aj stavebným a zemným strojom.
ZŤS sa pomaly rozširovali aj do iných miest až do tej miery, že produkcia nakladačov a mobilných stavebných strojov v Detve, Lučenci, Krupine, Tisovci i Košiciach bola schopná zabezpečiť takmer stopercentnú domácu potrebu a významnou mierou sa podieľali na exporte produktov so štítkom ČSSR do zahraničia. Napríklad ešte v roku 1990 bolo vyrobených približne 3000 kusov nakladačov UNC 60 a celkovo sa ich stihlo vyrobiť až 13 589. Naviac všetky podstatné komponenty boli z domácej produkcie.
Keď sa však na konci osemdesiatych rokov riešilo medzinárodné znižovanie stavov konvenčných zbraní medzi NATO a Varšavskou zmluvou, došlo k výraznej redukcii výroby vojenskej techniky. A doplatili na to práve podniky združené v ZŤS, ktoré museli značne preorientovať svoj výrobný program. Bola to pre nich vtedy ťažká doba a nie všetkým sa ju podarilo prežiť.
Súčasnosť
Jednou zo spoločností, ktoré prerod z plánovaného hospodárstva na voľný trh zvládli, je Way Industries z Krupiny – produkuje šmykom riadené nakladače Locust a ďalšiu špeciálnu techniku. Firma pokračuje a rozvíja tradíciu, ktorá bola postavená na základoch pôvodných ZŤS a neskôr prešla, ako mnoho iných firiem, zložitým obdobím. V súčasnosti ponúka svojim zákazníkom modely Locust 753, 903, 1203 a 1203 Telspeed.
Značka sa úspešne predáva u nás doma a na mnohých zahraničných trhoch ako napríklad v Poľsku, Česku, Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku a svoje zastúpenie má aj v Írsku. Hlavným a nepochybne najväčším odberateľom je však Rusko.
Budúcnosť
Je tomu presne 40 rokov uvedenia nakladača UNC 60 na trh. Za tie roky sa všeličo zmenilo, ale pôvodné stroje, ak boli poctivo servisované, dokážu v mnohých prípadoch slúžiť ešte i dnes. Nástupnícka značka Locust si prirodzene našla svoje vlastné miesto pod slnkom i zákazníkov a ak patríte k jej priaznivcom, máme pre vás zaujímavé správy. Už čoskoro vám budeme môcť predstaviť vo svetovej premiére novinku, ktorá nesie označenie Locust L904.
zdroj: Way Industries, Locust, starymartin.sk