Teda, poviem vám, kryštalický pocit déjà vu. Hneď po nastúpení do kabíny. Teda až na to, že sa ma moje zmysly v skutočnosti oklamať nesnažili. Všetko bolo tak, ako som si pamätal. Proste, akoby som sa vrátil o týždeň späť v čase a sedel v baterkovom Vivare-e, ktoré som vám na našich stránkach predstavil začiatkom apríla.
Ako z jedného vajca
Samozrejme, ё-Jumpy s na vlas rovnakým interiérom, spätnými zrkadlami, sedačkami, volantom, odkladacími priestormi a dverami, nie je iné auto. Je to klasické zdieľanie techniky štýlom CTRL+C, CTRL+V. Na prvý pohľad sa Citroёn v prednej časti kabíny líšil od Opelu len znakom a panelom ventilácie, pretože ё-Jumpy nemal manuálnu klimatizáciu ale automatickú. Ale to je len detail.
A letmý pohľad za seba mi dával najavo, že idem testovať predsa len trochu iné vozidlo, keďže nemám za sebou plechovú deliacu stenu ale ďalších šesť sedačiek. Skrátka minibus. Ale inak, žiadne veľké rozdiely. Nazrel som do dokladov a aj táto dodávka mala rovnakú kapacitu akumulátorov, teda 75 kWh, dokonca identický 100-kilowattový elektromotor a totožný prenos hnacej sily skrz jednostupňovú automatickú prevodovku. Pred pár rokmi neuveriteľné sa stalo realitou. Koncernové modely Opel Vivaro a Citroёn Jumpy sa líšia maličkosťami v dizajne a spomínaným znakom.
Jednoducho príjemná jazda
Na viacmiestny elektromobil som si zvykol – dá sa povedať – prakticky okamžite. A vychutnával si jeho svižnú jazdu od prvej minúty. To auto má vďaka nízkemu ťažisku viac než solídne jazdné vlastnosti. Batérie uložené pod podlahou robia so stabilitou vysokej karosérie malý zázrak. Trochu budem preháňať, ale „Citrón“ sedí na ceste ako priklincovaný. Trakcia a obratnosť je jedna báseň, nehovoriac o tom, že je to proste dodávka. Dodávka s predným pohonom, od ktorej sa očakáva, že bude jazdiť ležérne.
Nie len spotrebu, ale aj jazdné vlastnosti úžitkových áut hodnotíme s balastom v ložnom priestore s nosnosťou využitou na 90%.
Esteticky nesklame
Základný tvar francúzskej dodávky trochu pripomína sendvičový chlieb, takže od nej nejakú oku lahodiacu štylistiku nečakajte. Na druhej strane ale krivkami ani nesklame. Napríklad symetrické línie nadväzujúce na „zdvojené šípy“ prechádzajú až do svetiel a pre mňa osobne je to pri pohľade na prednú časť esteticky príjemný prvok.
Svetlá síce nie sú kompletne diódové, ani automatické, ale mne osobne by to v tomto segmente ani nechýbalo. Stačilo denné LED, prisvietenie do zatáčky a halogény, ako mal tiež tento ё-Jumpy. A ak aj zabúdate vypínať svetlá po zaparkovaní, nič sa nedeje, pri uzamknutí vozidla zhasnú automaticky.
Priestorovo nadpriemerný, ale...
Asi nemusím zvlášť pripomínať, že dodávky sú tu hlavne kvôli ich praktickej stránke, ale hovorím to preto, že pri pohľade na Jumpy musím uznať, že by mi neprekážal ani v mojej súkromnej garáži. Vo verzii XL s dĺžkou 5,3 metra máte toľko miesta, že môžete prevážať celú škôlku a cez týždeň náklad na paletách.
Vytkol by som mu však relatívne nízku nosnosť. Kvôli batériám sa jeho zaťaženie pohybuje (podľa výbavy) od 617 do 836 kilogramov. A tiež mi trochu vadilo, že osobný Jumpy nemá asymetricky delené sedačky v oboch zadných radoch. Aby ste vytvorili väčší nákladový priestor musíte odobrať celú trojmiestnu lavicu, čím okamžite urobíte z 9-miestneho minibusu „len“ šesťmiestne auto.
Našťastie sa z toho dá vykorčuľovať tým, že presuniete trojmiestnu lavicu doprostred a dozadu hodíte delenú sedačku, stále to ale nerieši problém s nakladaním dlhších predmetov ako je bicykel či lyže. Mať možnosť vyhodiť jednu sedačku v druhom i treťom rade, naložíte skoro čokoľvek a ešte ostane vzadu miesto pre štyroch, takto musíte robiť kompromisy.
Pochopiteľne z toho nechcem robiť vedu. Lyže i bicykel stále môžete vyložiť na strechu či na zadný nosič, ale mne to nevyhovuje. V prípade takto vysokého vozidla okamžite strácate možnosť vojsť do podzemných garáží, pretože samotná výška Citroënu je 194 cm. A už to je na hranici niektorých vjazdov. Je samozrejme možné, že vám predajca ponúkne aj iné kombinácie sedadiel, ale momentálne o ničom konkrétnom neviem, keďže ide o novinku.
Plný či prázdny? Rozdiel v spotrebe je minimálny
Meranie spotreby prázdneho i plne zaťaženého auta ma opäť ubezpečilo, že tento stroj je identický s nedávno testovaným Opelom Vivaro-e. Berie približne 27 kWh na 100 kilometrov s vodičom a o 3 kWh na stovku viac pri maximálnom zaťažení. Len pre zaujímavosť, ide o ekvivalent 7,9 litra, respektíve 8,7 litra nafty na 100 km.
Pri diaľničných presunoch je to horšie, čo je pre elektromobily typická vlastnosť. Majú veľkú čelnú plochu, vyššie zaťaženie motora výrazne rýchlejšie vybíja batérie, a ak pôjdete plynulo, nemáte prakticky žiadnu možnosť rekuperovať energiu. Niet divu, že spotreba stúpla na zhruba 40 kWh, čo je porovnateľné s 11,7 l nafty na 100 km.
Dojazd pri bežnej jazde (bez toho, aby som obmedzoval svoje návyky) je približne 230 kilometrov, ale keď som začal jazdiť vyslovene na spotrebu, atakoval som hranicu 300 kilometrov. Čo takmer zodpovedá hodnote udávanej výrobcom, ktorý tvrdí, že na jedno nabitie zvládnete 330 km.
Keď už sme pri tom... Podľa výrobcu auto dokáže nabiť svoje baterky z nuly na 80 percent kapacity za 45 minút, vie totiž využiť príkon až 100 kW. To môžem potvrdiť, aj keď drobnú odchýlku v čase vylúčiť nemôžem, pretože som nechcel zbytočne riskovať a jazdiť s autom až „na nulu“. Očividne sa však údaje automobilky od reálnych čísel veľmi nelíšili, takže som nepovažoval za nutné zachádzať do extrému, aby som dokázal opak. Mimochodom, Citroën poskytuje na akumulátory záruku 8 rokov alebo 160 tisíc kilometrov.
Na záver musím priznať, že nie som typický vodič, ktorý by vyhľadával tento konkrétny typ automobilov. Tým nemám samozrejme na mysli dodávku ako takú, ale jej pohon. Som zvyknutý natankovať a bezstarostne vyraziť na trasu dlhú aj tisíc kilometrov bez toho, aby som musel komplikovane plánovať trasu a dúfať, že budú voľné nabíjačky. Okrem toho tá cena... Testovaný kus stál takmer 47 tisíc, bez extra výbavy je to tesne nad 42 tisíc.
Na druhej strane ale nechcem osobný Citroёn ё-Jumpy ani odpísať. S touto výbavou, počtom miest na sedenie, rozmermi. Veľmi živo si viem predstaviť, že by to mohol byť ideálny automobil používaný pri transfere turistov napríklad z popradského letiska k tatranským hotelom. Je tichý, pôsobí ekologicky a hotelu by robil zelenú reklamu, kamkoľvek by dorazil. Vy to možno neoceníte, ale množstvo iných ľudí áno.
Maximálny výkon: | 100 kW/136 k |
Kapacita akumulátorov: | 75 kWh |
Maximálny krútiaci moment: | 260 Nm |
Maximálna rýchlosť: | 130 km/h |
Počet miest na sedenie: | 9 |
Maximálna prípustná hmotnosť: | 3100 kg |
Pohotovostná hmotnosť: | podľa výbavy 2264 až 2483 kg |
Kombinovaná spotreba: | 27 kWh/100km |
Vonkajšie rozmery d x v x š: | 5300 x 2204 x 1940 mm |
Dĺžka bat. priestoru po sedadlo vodiča: | 2763 mm |
Rozmery pneumatík: | 215/65 R16 C Michelin Agilis 3 |
Základná cena vozidla: | 42 300 € s DPH |
Cena testovaného vozidla: | 46 890 € s DPH |