ë-Jumpy ako dobrý sluha

Koncern Stellantis ponúka model Citroën ë-Jumpy okrem iného aj v karosérii Opelu Vivaro-e a v našej 9-miestnej osobnej verzii vyzerajú obe autá tak či onak celkom dobre. Keďže sme už toto vozidlo testovali, snáď mi odpustíte, že nebudem znova dopodrobna rozoberať výbavu a podobné detaily. Rád by som sa totiž tentoraz zameral skôr na dojmy a pocity z pohľadu vodiča a posádky.

Denne som auto využíval na rozvážanie detí do školy a tiež sme sa s ním vybrali aj na výlet do nie veľmi vzdialeného okolia. Viem si s ním samozrejme predstaviť aj jazdy na dlhšie trasy, len by to už chcelo viac plánovania kvôli nabíjaniu.

Francúzsky minibus s kapacitou akumulátorov 75 kWh a so 100-kilowattovým elektromotorom (spojeným s jednostupňovou redukčnou automatickú prevodovku) roztáča predné kolesá skutočne hravo, akonáhle však budete jazdiť rýchlosťami nad 100 km/h, vie si za svoje tiché služby zapýtať celkom vysokú plácu. V tomto smere skrátka nie je pohon Citroënu výnimkou. Tak ako vedia byť elektrické autá jednoducho skvelé v mestách, sú naopak tragicky „pažravé“ na diaľniciach.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Je jazdenie radosť? Je. A čo na to citlivejšie uši?

Zo šoférskeho pohľadu nemám Citroënu prakticky čo vytknúť. Ak sa na Jumpy pozrieme ako na pracovný nástroj (a ono vlastne také aj je), som schopný odpustiť mu aj tie tvrdé plasty či výklopnú lakťovú opierku, ktorá nepôsobí dvakrát robustným dojmom. Svoj účel ale plní. Inými slovami, nebyť toho, že vozidlo je vybavené elektrickým pohonom a pomerne veľkými batériami, čo vyhnalo jeho cenu poriadne vysoko (48 304 eur s DPH), bol by to klasický a slušne urobený dodávkový minibus na rozvážanie až deviatich ľudí a ďalšieho nákladu s objemom skoro 900 litrov.

Nejakú spätnú väzbu od volantu veľmi nečakajte. Keď si ale nájdete správnu pozíciu, buďte si istý, že vás to skvelé zrýchľovanie z nižších rýchlostí bude tešiť. Podobnú radosť robí tiež fakt, že je tu všetko tak nejako po ruke. Na druhej strane by som však ocenil viac odkladacích priestorov predovšetkým pre tých vpredu sediacich, a keď už sme pri tom, cestujúci vzadu nemajú prakticky žiadne odkladacie priestory.

Inak auto je aj vďaka ťažkým batériám v podlahe schopné jazdiť skoro ako prilepené k ceste. Celkovo je pomerne pohodlné a komfortné, a pritom vôbec nie je húpavé. A čo teda tie citlivé uši? Ako to už u elektromobilov býva, najvýraznejší je tu aerodynamický hluk a dopĺňa ho jemné pískanie elektrického pohonu. A je zaujímavé, že z deviatich ľudí na palube sme takmer neustále slabučké pískanie počuli len dvaja.

No a potom stačilo, aby sme sa do auta vrátili poriadne premrznutí, kúrenie som dal na maximum a s roztápaním okna do minúty sme pookriali aj my. Nálada aj teplota stúpla a na slabučké pískanie sme úplne zabudli. Užívali sme si jednoducho rýchle vykúrenie interiéru, pomerne pohodlné sedadlá a celkovo pocit (ako to počas cesty nazvala jedna z cestujúcich) „poschodového auta“.

Pre ľudí a v druhom rade aj prevoz nákladu

Táto XL dodávka s celkovou dĺžkou 5,3 metra má dosť miesta nielen pre posádku, ale ponúka aj pomerne veľký batožinový priestor. Navyše si nikto nesťažoval ani na šírku. Akurát trochu zamrzí, že v zadnej časti auta nie sú samostatne vyberateľné kreslá, ako som ich mal kedysi v menšom a civilnejšom Citroëne Xsara Picasso z roku 2004. Vtedy to išlo, tu nie? Škoda.

Lavica v treťom rade nie je vôbec delená, tá v druhom rade (so sklápacími operadlami po bokoch) umožňuje väčšiu variabilitu, ale pri prípadnom prevoze dlhých predmetov ste už nútení špekulovať. Ak by ste zadnú lavicu vyhodili von, odveziete „len“ šesť ľudí, ale v kufri už v tej chvíli dokážete vysťahovať snáď všetky veci z garsónky.

Spotreba sa nezmenila

Ako sme zistili už počas prvého testu, vodič sa môže spoľahnúť na pomerne presný ukazovateľ dojazdu. Aj vďaka elektromotoru nebudete mať problém s rozbiehaním, či už jazdíte prázdny alebo máte auto nafutrované nákladom či posádkou. Spotreba obvykle nie je vysoká, s pribúdajúcou rýchlosťou sa však nebudete stačiť diviť.

Nízke tempo je na pohodu. Pomaly by sa vám mohlo zdať, že dojazd takmer neklesá. Predovšetkým ak jazdíte predvídavo a rekuperujete. Nikdy sa mi však nestalo, že by nejaký ten kilometer dojazdu na palubnom počítači pribudol, až tak intenzívna tá rekuperácia zase nefunguje. Vyššie rýchlosti sú pre elektrické autá naopak „smrť“. Na diaľnici sa zrazu nestačíte diviť, že z dojazdu napríklad 200 kilometrov, ktoré ste mali pred vjazdom na rýchlostnú komunikáciu, vám zrazu ë-Jumpy ukazuje 150 km. A to ste len ustálili maximálku 130 km/hod. Pripravte sa, že okamžitá spotreba vyskočí v takých chvíľach na 35 až 50 kWh (indikované maximum).

Výrobcom udávaný dojazd 330 kilometrov nie je úplne nereálny, ale museli by ste jazdiť len po mestách, dedinách a len minimálne na okreskách. Navyše vždy by ste museli predvídať s maximálnou možnou mierou. V skutočnosti je preto oficiálny akčný rádius skoro nedosiahnuteľný, nakoľko ani nabitie doplna nemusí automaticky znamenať 330 km.

Apropo, nabíjanie...

Výrobca tvrdí, že je možné nabíjať príkonom až 100 kW. Niekoľkokrát som vyskúšal veľmi rozšírené stojany ZSE s koncovkami CCE a výkonom 50 kW. Bez toho, aby som to zvlášť rozoberal, môžem znova len potvrdiť, že nabíjanie na rýchlonabíjačkách funguje spoľahlivo a je skutočne rýchle.

Ak toto auto pripojíte ku stojanu a vybehnete na pohodový obed alebo nákup, môže sa vám stať, že budete mať z minimálneho dojazdu rovných 100 percent. Odskúšané opakovane. Z toho, že to vie takto krásne fungovať, som mal vážne radosť. Škoda, že sme nemali kde vyskúšať wall-box, ale obavu o funkčnosť nemám.

Čo je naopak kameňom úrazu, sú bežné zásuvky na 220, respektíve 240 voltov. Nabíjanie elektromobilu, ktorý má baterky s väčšou kapacitou, trvá samozrejme veľmi dlho. V tomto prípade by ste mohli stráviť pripojení na obyčajnú zásuvku aj 24 hodín a stále by ste nemuseli mať plnú. Inak povedané, vozidlo tohto typu len s wall-boxom.

Lenže je tu aj ďalší dôvod, prečo radšej používať wall-box. Pri nabíjaní z bežnej siete sa mi stala nemilá vec. Došlo k prerušeniu napájania a vy o tom neviete, kým sa nepozriete. Ráno môžete byť veľmi nemilo prekvapení, že ste si baterky takmer vôbec nenabili a ani za to nemôžete. Nie je to však problém iba Citroënu ë-Jumpy. Takže na nabíjanie z bežnej domácej siete rovno zabudnite. A ešte poznámočka. Teraz, keď sa skrátili dni, by som ocenil akékoľvek osvetlenie alebo aspoň malú diódu pri zásuvke. Žiadna tu ale nie je.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Svieti dobre, mohlo by lepšie

Asi týmito slovami by som zhrnul svetelný výkon reflektorov. Celkove nerozumiem tejto „super modernej dobe“, keď mysliac na „najpokrokovejší“ pohon sa nejako zabudne na osvetlenie a ostane všetko pri starom. Teda okrem denného svietenia, ktoré vpredu zaobstarávajú LED. Inak sú všetky žiarovky v aute s vláknom. Dokážu svietiť primerane silno a aj do zákruty sa rozpáliť, to áno. Všetci už však vedia, že LED svietia o dosť lepšie, ale hlavne úspornejšie. A v prípade áut, kde naháňame dojazd a emisie tlačíme bezhlavo k „nule“ (štýlom šetríme nech to stojí, čo to stojí), mi to príde ako nevhodné šetrenie. Myslím si, že aj ë-Jumpy by si spolu s jeho budúcimi vodičmi, ktorý budú častokrát tráviť za volantom veľa času, zaslúžilo diódové svetlá. Nemusia byť segmentové, s matrix technológiou alebo byť náhradou inej „diskotékovej gule“. Stačí, že budú svietiť o kúsok lepšie a zároveň ušetria aj pár watthodín. Veď ide aj o bezpečnosť, či len splodiny sú dôležité … ?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov

Záverom musím uznať, že ani ročné novinárske testovanie tohto konkrétneho vozidla na ňom nezanechalo žiadne viditeľné stopy. Pohon a ani dojazd nijako neutrpel. Je to síce krátka doba, no napriek tomu mám pocit, že to stojí za zmienku. 

Citroёn ё-Jumpy je v tejto výbave kus auta, stále je však za dosť veľkú sumu. Na druhej strane, ak si jeho kúpu dobre premyslíte a máte v okolí možnosť nabíjať zadarmo, odvďačí sa vám mizivými nákladmi na prevádzku. Jazdenie v chladných dňoch dokázalo, že do nabitého auta stačí sadnúť, zapnúť kúrenie a do minúty už stierače zhŕňajú kvapky vody a posádku ofukuje teplý vzduch. Inak, dvojsedadlo vpredu je celé vyhrievané a ak zabudnete zapnutý spínač, tiež pomôže s vykurovaním.

Uznávam, že s týmto autom sa opäť raz jazdilo veľmi príjemne a komfort si chválila celá posádka.

Maximálny výkon: 100 kW/136 k
Kapacita akumulátorov: 75 kWh
Maximálny krútiaci moment: 260 Nm
Maximálna rýchlosť: 130 km/h
Počet miest na sedenie: 9
Maximálna prípustná hmotnosť: 3100 kg
Pohotovostná hmotnosť: podľa výbavy 2264 až 2483 kg 
Kombinovaná spotreba: 27 kWh/100km
Vonkajšie rozmery d x v x š: 5300 x 2204 x 1940 mm
Dĺžka bat. priestoru po sedadlo vodiča: 2763 mm
Rozmery pneumatík: 215/65 R16 C Michelin Agilis 3
Základná cena vozidla: 34 780 € s DPH
Cena testovaného vozidla: 48 304 € s DPH

 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov