V cene elektronickej diaľničnej známky je zahrnutá pomoc na diaľnici. NDS garantuje pomoc s tzv. Diaľničnou patrolou.
Čo robiť ak ostanete núdzovo stáť? Prvotné činnosti sú rovnaké ako pri nehode. Je to nepríjemné, riskantné, ale hlavne nestresujte. Ak sa nedá umiestniť trojuholník, utekajte ďalej za vozidlo v protismere jazdy a mávajte v reflexnej veste. Znie to divne. Ale je lepšie spraviť niečo, ako nič. Hneď volajte pomoc. Tá je zahrnutá v cene diaľničnej známky. Zásahové jednotky Diaľničnej patroly majú svoju vlastnú infolinku 0800 100 007. Patrolu si môžete privolať aj cez mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici. Nič nepokazíte, ak zavoláte len na 158 a poviete čo sa stalo (ľahšie zapamätateľné). Okrem patroly vás na nebezpečných úsekoch môže prísť označiť aj hliadka diaľničnej polície, ak je voľná. Dôležité je pri oznamovaní uviesť, kde sa nachádzate (kilometrovník, zvyčajne je každých 500 metrov tabuľka) a v ktorom smere. Povedzte, čo sa stalo, a či tvoríte veľkú prekážku. Ak stojíte na odstavnom parkovisku, alebo v zálive, nie je to až taký problém, ako keby ste ostali stáť v ľavom jazdnom pruhu. Navyše ak ohlásite problém NDS, alebo polícii, dostane sa táto informácia do aplikácii a do dopravného servisu zelenej vlny.
Mobilných aplikácii týkajúcich sa dopravy je toľko, že si vodič nevie ani vybrať...
V aplikácii Pomoc na diaľnici navyše nájdete aj aktuálne dopravné správy, turistické informácie o blízkych lokalitách, či pohľadom cez kamery si overíte možnosti parkovania na odpočívadlách, alebo stav a aktuálne počasie na diaľniciach. Celkom zaujímavé, avšak na Slovensku má stále veľa ľudí obmedzený internet v mobile, kedy môže byť aplikácia neužitočná.
Nebojte sa zavolať, ak máte problém. Operátori vás poučia aj na dispečingu NDS aj na polícii. V súčasnosti na 750 km diaľnic a rýchlostných ciest zasahuje 16 áut Diaľničnej patroly. Na území Bratislavy sú po novom 2 kusy.
Hlavným poslaním patroly je pomoc motoristom v prípadoch:
- výmena kolesa a nahodenie rezervy,
- servisné doplnenie pohonných hmôt na dojazd na najbližšiu čerpaciu stanicu,
- zabezpečenie odtiahnutia na najbližšiu odstavnú plochu pri poruche vozidla,
- poskytnutie informácií o odťahových službách,
- poskytnutie informácií o najbližších auto/pneu servisoch,
- zabezpečenie stojaceho vozidla zákrytom a dopravným značením vozidlami Diaľničnej patroly a skontaktovanie Diaľničnej polície a Integrovaného záchranného systému.
Štatistiky diaľničnej polície k dispozícii nie sú. Za to NDS s jej patrolou za minulý rok najazdila 2,4 milióna kilometrov. Boli vyslaní na 16 537 preverení s tým, že najčastejšia činnosť bola práve označovanie prekážky – 11 327x. Nasledovalo odstraňovanie prekážky – 4 820x a pri oprave vozidla asistovali 2 143x. Poslednými kategóriami sú zabezpečovanie odťahu – 885x, a ničím výnimočným nebola ani asistencia pri vozidlách, ktorým došlo palivo – 436x.
Ak sa niečo stane, nebehajte splašene pri aute, alebo po ceste. Fakt sa vám behom sekundy môže hocičo prihodiť. Lepšie je počkať na patrolu/hliadku, ktorá ak vám nepomôže s odstránením poruchy, tak vás aspoň dostatočne označí.
Zdroj: NDS