V polovici 80. rokov dochádzalo vývojovému oddeleniu Tatry, že ich model T815 síce zažíva zlaté obdobie a o dopyt rozhodne nemá núdzu, no zároveň každý zainteresovaný tušil, že jeho morálne zastarávanie nikto spomaliť nedokáže a treba pomýšľať na nástupcu. Konštruktéri mali navyše v zálohe niekoľko nových technických riešení, ktoré by posunuli konkurencieschopnosť Tatry na vyššiu úroveň a pri aktuálnom modeli T815 by ich aplikácia bola neekonomická. V polovici 80. rokov preto padlo zásadné rozhodnutie – Tatra Kopřivnice začne vývoj nástupcu vtedajšej „Osemstopätnástky“.
Pre cesty aj terén
Novinka dostala interné označenie Tatra 162 a mala používať hneď niekoľko veľmi zaujímavých technických riešení. V prvom rade sa uvažovalo nad použitím jednotnej kabíny pre automobilky Avia, LIAZ, aj Tatra. Pod jednotným, a treba uznať, že veľmi podareným, dizajnom bolo pripravených niekoľko jej veľkostných verzií. Tie by sa veľmi ľahko prispôsobili potrebám jednotlivých značiek, no ich výroba by zostávala vysoko unifikovaná a lacná. Pre potreby Tatry pochopiteľne vznikla nielen trambusová, ale aj kapotová verzia s motorom pred kabínou. Určenie by našla pri terénnych špecifikáciách, kde bolo toto riešenie výhodnejšie. Pre cestné verzie naopak vznikla trambusová kabína. Ďalšou, nemenej podstatnou novinkou mal byť nový osemvalcový motor s objemom valcov 12,7 l, z ktorého dokázali konštruktéri aj pri zachovaní vzduchového chladenia dostať až 226 kW (308 k). A do tretice mal byť veľkou konkurenčnou výhodou aj kompletne pneumatický podvozok.
Kapotové verzie boli určené pre sťažené podmienky. Vyvíjali ich najmä pre špecifické potreby odľahlých regiónov s obmedzeným prístupom k servisným službám.
Projekt T162 mal však obrovskú smolu na načasovanie. Blížila sa totiž „nežná revolúcia“, do toho zmena centrálne riadenej ekonomiky na trhovú a rozpad trhov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Spolu s nimi sa Tatra ocitla v nepríjemnej finančnej situácii a tak prišlo ďalšie kľúčové rozhodnutie – projekt T162 sa zastavuje a jeho celky sa využijú na modernizáciu existujúcej Tatry 815. V sériovej produkcii sa neskôr objavil spomínaný pneumatický podvozok, veľa riešení sa uplatnilo aj na novom vzduchom chladenom osemvalci a myšlienka odolného sklápača nakoniec prežila v modeli T163 Jamal. V období rokov 1986 – 1989 tak nakoniec v Tatre postavili len tri prototypy T162 (dva kapotové, jeden trambusový).
zdroj: Tatra Trucks