"Sme v kontakte s kolegami zo susedných štátov a na základe ich informácií sa vieme pripraviť a včas reagovať adekvátnymi opatreniami na meniacu sa situáciu," ubezpečila v stanovisku pre agentúru TASR hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície (RHCP) Sobrance Agnesa Kopernická. Za jeden deň, resp. 24 hodín pritom stihli umožniť odchod zo Slovenska 223 nákladným autám.
Colníci a policajti priamo na mieste organizujú dopravu a prioritu dostávajú živé zvieratá či nebezpečný náklad, prípadne tovary, ktoré sa môžu rýchlo pokaziť. Nápor na hraničný priechod sa zintenzívnil v súvislosti s protestnými akciami poľských farmárov. Tí brokujú hranice našich severných susedov s Ukrajinou v snahe zastaviť lacné ukrajinské potraviny prichádzajúce do krajín EÚ.
Kritika zo strany kamionistov
Podobný názor na vec ako poľskí poľnhospodári má aj Únia autodopravcov Slovenska (UNAS). "UNAS požaduje, aby boli jednotlivé politiky EÚ zamerané na ochranu životného prostredia a podporu Ukrajine prijímané tak, aby európske subjekty na trhu neboli znevýhodňované dodržiavaním byrokratických postupov a veľmi prísnych opatrení a subjekty mimo EÚ podobné obmedzujúce predpisy nemuseli dodržiavať," uviedlo združenie v stanovisku na sociálnej sieti.
Slovenskí policajti avizujú, že robia všetko preto, aby napriek problémom s kamiónmi zostali prejazdné jednotlivé cestné komunikácie. Nákladné autá preto dočasne posielajú do tzv. záchytných zón nachádzajúcich sa v meste Michalovce či na diaľnici D1 v blízkosti Bidoviec.
Zdroj: TASR / foto: Noviny.sk/TASR