Príbeh hromadného podvádzania pri meraní emisií píše svoj ďalší príbeh. Po afére Dieselgate, ktorej hlavným aktérom bol nedávno koncern VW (okrem neho však boli v podvodoch namočení viacerí, no mediálne menej pretriasaní výrobcovia naftových áut) sa na svetle ukazuje ďalší emisný škandál. A opäť ide o uvádzanie nepravdivých údajov o emisiách pri homologizačných meraniach naftových motorov. Vďaka nim sa tak mohli naftové úžitkové autá predávať aj na trhoch, kde by sa pri uvádzaní pravdivých údajov kvôli vysokému emisnému zaťaženiu predávať nemohli.

Skoro dve miliardy a FBI „na krku“

Odhalené podvody má na svedomí automobilka Hino Motors patriaca do portfólia automobilky Toyota. Podľa vyšetrovateľov z Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky v USA mali zástupcovia automobilky udávať falošné údaje z testovania emisií svojich motorov a problém sa týka viac než 110 000 úžitkových vozidiel predaných na americkom trhu v období rokov 2017 - 2019. Tie musí Hino Motors stiahnuť do servisu a na vlastné náklady na nich vykonať patričné servisné úpravy, aby emisné limity splnili. “Hlboko sa ospravedlňujeme za nepríjemnosti spôsobené našim zákazníkom, akcionárom a zainteresovaným stranám. Aby sme predišli opakovaniu tohto druhu problému, zaviedli sme celopodnikové reformy vrátane zmysluplných zlepšení našej internej kultúry, dohľadu a postupov dodržiavania predpisov,” vyhlásil verejne generálny riaditeľ Hino Motors, Satoshi Ogiso. Zároveň akceptoval udelenú pokutu vo výške 1,6 mld. USD.

Problémy si však spoločnosť Hino Motors narobila aj pri iných vyšetrovacích orgánoch. “Spoločnosť Hino Motors sa zapojila do roky trvajúceho plánu na úpravu údajov o emisiách, aby prekonala svojich konkurentov a zvýšila si zisk,” povedal počas vyšetrovania Christopher Wray z FBI. “Hino Motors súhlasila s priznaním viny zo zapojenia sa do zločineckého sprisahania s cieľom uviesť do omylu regulátorov a spotrebiteľov, ktoré porušilo federálne zákony o životnom prostredí a ohrozilo verejné zdravie. Žiadna spoločnosť nestojí nad zákonom,” doplnil prokurátor Merrick B. Garland.

zdroj: Reuters, CNN