Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Najznámejšia vinohradnícka oblasť na Slovensku. Delí sa na 3 časti, pričom sa tiahne od Skalice až po Bratislavu a na východ po Vrbové či Hlohovec. 

Má výnimočnú mikroklímu, tradícia pestovania viniča tu preto siaha až do stredoveku. Okrem toho je oblasť známa aj tradičnými vinárskymi festivalmi a podujatiami.

Prevažujú ílovito-piesčité pôdy s obsahom vápenca, čo prispieva k charakteristickej chuti vín. V niektorých častiach sú pôdy kamenisté a štrkovité, čo zvyšuje minerálnosť vína. Najčastejšie pestované odrody sú Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele, Müller-Thurgau a Frankovka modrá.

Tip pre vás: Na víkendové výlety po vinohradoch sú ideálne rodinné autá. Poskytujú dostatok pohodlia pre celú rodinu či partiu vinárov. Majú tiež veľkolepý batožinový priestor, do ktorého sa zmestia cestovné tašky, kufre aj „výslužka“ v podobe krabíc toho najlepšieho vína z daného regiónu.

Nitrianska vinohradnícka oblasť

Je sústredená okolo Nitry a je jednou z najteplejších na Slovensku, čo prispieva k vysokému obsahu cukru v hrozne. Aj preto získali Nitrianske vína mnoho medzinárodných ocenení a vinári ich vyhľadávajú pre ich plnú chuť a arómu.

Pôdy sú tu od ílovitých cez piesočnaté až po vápenaté, čo umožňuje pestovanie širokého spektra odrôd viniča. Najčastejšie je to Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Sauvignon, Chardonnay, Cabernet Sauvignon a Alibernet.

Juhoslovenská vinohradnícka oblasť

Rozprestiera sa na juh a na východ od Bratislavy až po Štúrovo a južnú hranicu Slovenska. Patria sem mestá ako Šamorín, Palárikovo, Strekov, Šurany či Komárno. Slnečná a teplá klíma je pre pestovanie viniča ideálna, pretože mu poskytuje možnosť dozrieť do optimálnej zrelosti vďaka dlhému vegetačnému obdobiu. 

Pôdy v tejto oblasti sú prevažne ílovité s vysokým obsahom vápenca a piesku, čo zabezpečuje dobrú drenáž a priaznivé podmienky pre odrody ako Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay a Rizling vlašský.

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

Zahŕňa regióny okolo Zvolena, Banskej Bystrice a Veľkého Krtíša so zalesnenými kopcami a malými vinicami, ktoré dotvárajú charakter historických miest a dediniek (na návštevu niektorých z oblastí sa vám hodia SUV autá). Fungujú tu prevažne menšie rodinné vinárstva, avšak s pestrou paletou vinárskych produktov.

Terén a mikroklíma sú veľmi rozmanité, takže sa tu darí množstvu rôznych odrod viniča. Oblasť je tiež známa inovatívnymi a ekologickými prístupmi k vinárstvu. Pôdy v tejto oblasti sú prevažne kamenisté a štrkovité s obsahom ílov a piesku. Táto kombinácia zabezpečuje dobrú drenáž a minerálnu bohatú pôdu pre vinič. Pestuje sa tu najmä Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Müller-Thurgau, Frankovka modrá a Rulandské modré.

Východoslovenská vinohradnícka oblasť

kia auto

Nájdete ju v okolí miest Košice a Trebišov a je známa bohatou históriou i tradíciami, ktoré sa datujú až do čias Keltov. Výnimočnosť tejto oblasti spočíva v jej unikátnych klimatických podmienkach a pôdnych typoch, ktoré reprezentujú najmä fluvizeme, podhorie Vihorlatských vrchov zase pôdy na sopečnom substráte.

Medzi tradičné odrody patria Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Tramín červený, Cabernet Sauvignon a Rulandské modré.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

A nakoniec to najlepšie, čo doma máme – Tokaj je totiž unikátna geograficky uzatvorená vinohradnícka oblasť v povodí rieky Bodrog. Na juhu je ohraničená sútokom Tisy a Bodrogu, na severe zase Zemplínskymi vrchmi.

Vďaka unikátnym geografickým a geologickým podmienkam tu nájdete aj unikátne odrody ako Furmint, Muškát žltý, Lipovina či Zeta. Vinári ich navyše spracúvajú špeciálnym spôsobom. Pre oblasť platia prísne regulácie, majitelia napríklad nemôžu začať využívať vinice na iný účel a môžu vysádzať iba odrody ustanovené predpismi.

Tip pre vás: Ak máte elektrický automobil Kia, vybitej batérie sa nemusíte báť. Vďaka funkcii Kia Connect vám navigácia podrobne naplánuje cestu, vrátane zastávok na nabíjanie.

Zdroje (ak nie sú uvedené žiadne, čerpal som z kia.com/sk/):

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Malokarpatsk%C3%A1_vinohradn%C3%ADcka_oblas%C5%A5

  2. https://sk.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDchodoslovensk%C3%A1_vinohradn%C3%ADcka_oblas%C5%A5

  3. https://sk.wikipedia.org/wiki/Vinohradn%C3%ADcka_oblas%C5%A5_Tokaj

  4. https://sk.wikipedia.org/wiki/Ju%C5%BEnoslovensk%C3%A1_vinohradn%C3%ADcka_oblas%C5%A5

  5. https://sk.wikipedia.org/wiki/Nitrianska_vinohradn%C3%ADcka_oblas%C5%A5

  6. https://sk.wikipedia.org/wiki/Stredoslovensk%C3%A1_vinohradn%C3%ADcka_oblas%C5%A5