Nie sme si istí, či sú naše informácie správne, štatistické údaje z Ázie sa predsa len overujú o niečo zložitejšie než lokálne dáta z Európy či Ameriky, ale podľa viacerých zdrojov malo v rokoch 2000 až 2019 spadnúť v Číne hneď niekoľko stoviek mostov či viaduktov. Veľkú časť z nich strhli zemetrasenia, záplavy či iné prírodné katastrofy.
Korupcia je časť problému
Pod ďalšie sa podpísala obrovská korupcia miestnych samospráv. Tá často v neexistujúcich výberových konaniach zadávala zákazky cez nastrčené firmy sama sebe, prácu outsourcovala na bezradne dlhý reťazec subdodávateľov s úplatkami na každej úrovni, až sa sprenevera nezriedka stávala neudržateľná. Vo výsledku sa tak stávalo, že vo chvíli, keď na stavenisku preletela vzduchom prvá lopata s cementom, ostal na projekt tak malý rozpočet, že mohla byť najímaná len tá najlacnejšia pracovná sila často s podradným materiálom i vybavením.
Nemalou mierou však k pádom mostov prispeli aj nákladné automobily. Čína v priebehu posledných dvoch dekád urobila obrovský ekonomický skok vpred, to by však nebolo možné bez adekvátneho rozmachu dopravy na všetkých úrovniach. Problém bol a stále je v tom, že infraštruktúra za týmto tempom tragicky nestíha. A ešte horšie je, že vodiči nákladných vozidiel v snahe udržať si prácu sú ochotní nechať si naložiť na náves či korbu absurdne ťažké náklady bez ohľadu na hroziace pokuty od polície.
Že sa vám to zdá príliš pritiahnuté za vlasy? Tak sa pozrite na video pod článkom. V niekoľkominútovom zostrihu sa môžete pozrieť na návesy či prívesy prechádzajúce priemyselnou váhou. S rôznymi materiálmi. Prevážajú uhlie, štrk, mokrý piesok. A z čísel, ktoré naskakujú na digitálnych displejoch, sa vám možno pretočia oči. Súprava s hmotnosťou 200 a viac ton nie je žiadnou výnimkou.
Aby vodiči mohli prevážať podobné váhy, musia svoju techniku (podľa úradov nelegálne) upravovať. Všimnite si napríklad obrovské nádrže pod niektorými návesmi. Sú na vodu, ktorou šoféri chladia brzdy, aby boli vôbec schopní svoje stroje spomaliť, každopádne aj tieto modifikácie ďalej zvyšujú hmotnosť. Ak by tieto nákladné autá jazdili len v rámci lomov, stavenísk či po špeciálne upravených cestách, asi by to bolo jedno, respektíve na zvážení každého čínskeho súdruha. Ako ale dokazuje záver videa, pohybujú sa v bežnej premávke.